Με επιτυχία πραγματοποιήθηκαν οι εκδηλώσεις το τριήμερο της Αποκριάς στο Δήμο Λιβαδίου.

Το Σάββατο 28/2 άναψε ο Νταμπρές (φανός) στη Δολίχη. Η εκδήλωση εκτός από χορό γύρω από τη φωτιά περιλάμβανε κρέας χοιρινό, ποτό, πίτες και γλυκά.

Την Κυριακή της Αποκριάς άναψαν οι Φανοί στο Παλιό γήπεδο και στον Πολέζο στο Λιβάδι. Το κάψιμο των φανών συνοδεύτηκε από Αμ Χάσκα, κρασί, τσίπουρο, χαλβά και τυρί. Επισκέπτες και Καρνιβαλιστές ξεφάντωσαν γύρω από τους Φανούς υπό τη μουσική χροιά των "Λιβαδιώτικων Κλαρίνων".

Η Καθαρά Δευτέρα γιορτάσθηκε στην πλατεία με άφθονη φασολάδα, χαλβά, ελιές, πατάτα βραστή, κρασί, τσίπουρο με μουσική και χορό με τα Λιβαδιώτικα Κλαρίνα. Διατέθηκαν όλες οι ετοιμασίες στο παρευρισκόμενο πλήθος ανάμεσά του οποίου ήταν και πολλοί επισκέπτες.

Αισθητή ήταν η απουσία των παιδιών του Εξωραϊστικού Συλλόγου που παρουσίαζαν το Γαϊτανάκι.

Η Έπαρχος Ελασσόνας κ. Μαρία Μαμάρα, τίμησε με την παρουσία της τις εκδηλώσεις των φανών και της Καθαράς Δευτέρας.

Στη Δολίχη η Καθαρά Δευτέρα πραγματοποιήθηκε στην κεντρική πλατεία με φασολάδα, χαλβά, κρασί, τουρσί και ελιές.