Νέα του Δήμου 2009 - 2010

Μνημόσυνο όλων των Μεγάλων Ευεργετών και Δωρητών του Δήμου Λιβαδίου.

Αποκαλυπτήρια προτομών: Κατίνας Ζάννα και Ιωάννη (Τζον) Νιάμα.

Την Κυριακή 9 Μαΐου 2010, τελέσθηκε το μνημόσυνο υπέρ όλων των μεγάλων ευεργετών και δωρητών του Δήμου Λιβαδίου στον Ι.Ν. Κοιμήσεως της Θεοτόκου, όπου χοροστάτησε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Ελασσόνας Κ.Κ. Βασίλειος.

Σχετική ομιλία έγινε από τον κ. Προκόβα Κωνσταντίνο, φιλόλογο - συγγραφέα, πρ. Δ/ντη του Ιδρύματος «Μανώλης Τριανταφυλλίδης» του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Στη συνέχεια, στο Κιόσκι, παρουσία πλήθους κόσμου, της μαθητιώσας νεολαίας και των επισήμων, τελέσθηκε επιμνημόσυνη δέηση και έγιναν τα αποκαλυπτήρια των προτομών των Ευεργετών, Κατίνας Ζάννα και Ιωάννη (Τζον) Νιάμα, από την Έπαρχο Ελασσόνας κ. Μαμάρα Μαρία, το Νομαρχιακό Σύμβουλο κ. Μπίζιο Νικόλαο, που εκπροσωπούσε το Νομάρχη Λάρισας και τον Δήμαρχο Λιβαδίου κ. Γαλάνη Γεώργιο. Κατατέθηκαν στεφάνια από τους επισήμους και τα σχολεία του Λιβαδίου και η εκδήλωση έληξε με δεξίωση στο Δημοτικό Κατάστημα.

Ας είναι αιώνια η  μνήμη όλων των ευεργετών και δωρητών.