Νέα του Δήμου 2009 - 2010

Οι Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων των Σχολείων Λιβαδίου, με αφορμή την κατάληψη του Λυκείου και του Γυμνασίου από τους μαθητές, οι οποίοι διαμαρτύρονται για την κατάργηση της διεύθυνσης του Λυκείου και τη λειτουργία λυκειακών τάξεων, καθώς και για την κατάργηση του εξεταστικού κέντρου πανελλήνιων εξετάσεων, κάτι που δεν προβλέπεται λόγω του ικανοποιητικού αριθμού των μαθητών, αλλά και λόγω ορεινότητας, προέβηκαν σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας στο προαύλιο του Λυκείου και Γυμνασίου, όπου κλήθηκε και ο Δήμαρχος με το Δημοτικό Συμβούλιο.

Στιγμιότυπα από την εκδήλωση διαμαρτυρίας καλύφθηκαν από τον τηλεοπτικό σταθμό ASTRA.

Η συμμετοχή ήταν μεγάλη γι' αυτό το δίκαιο αίτημα. Έγιναν σχετικές δηλώσεις και όλοι τάχθηκαν υπέρ της ανάκλησης αυτής της άδικης απόφασης της Υπουργού, η οποία υποβαθμίζει το Λύκειο.