Νέα του Δήμου 2009 - 2010

Την Παρασκευή 30 Απριλίου 2010, πραγματοποιήθηκε, με μεγάλη επιτυχία, η κτηνοτροφική γιορτή του Αγίου Μοδέστου. Στις 7:00 μ.μ. τελέσθηκε ο εσπερινός στο ξωκλήσι του Αγίου Μοδέστου. Στη συνέχεια εμφανίσθηκαν τα χορευτικά συγκροτήματα του Εξωραϊστικού Συλλόγου Λιβαδίου, τα οποία εντυπωσίασαν. Ακολούθησε ο διαγωνισμός κουρέματος αιγοπροβάτων και γλέντι με τα "Λιβαδιώτικα Κλαρίνα". Διάφορα εδέσματα και ποτά ήταν στη διάθεση των παρευρισκομένων.

Η εκδήλωση συνδιοργανώθηκε από τη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Λάρισας -Επαρχείο Ελασσόνας, το Δήμο Λιβαδίου, τον Εξωραϊστικό Σύλλογο και την εκκλησιαστική επιτροπή Αγίου Μοδέστου. Η προσέλευση του κόσμου ήταν εντυπωσιακά μεγάλη και η διοργάνωση άριστη.

Παρόντες ήταν η Έπαρχος Ελασσόνας κ. Μαμάρα Μαρία, ο Νομαρχιακός Σύμβουλος κ. Μπίζιος Νικόλαος -ως εκπρόσωπος του Νομάρχη, ο Δήμαρχος Σαρανταπόρου κ. Κλεισιάρης Αθανάσιος, ο Δήμαρχος Λιβαδίου κ. Γαλάνης Γεώργιος, οι δημοτικοί σύμβουλοι Ελασσόνας, κ. Γκαμπέτας Τηλέμαχος και κ. Ράπτης Γιάννης, δημοτικοί σύμβουλοι Λιβαδίου και εκπρόσωποι Φορέων και Συλλόγων.