Νέα του Δήμου 2009 - 2010

Τηλ.: 24933-50400

Fax: 24930-41121

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Λάρισας - Επαρχείο Ελασσόνας, ο Δήμος Λιβαδίου, ο Εξωραϊστικός Σύλλογος, ο Κτηνοτροφικός Σύλλογος και η Εκκλησιαστική Επιτροπή Αγίου Μοδέστου

σας προσκαλούν

την Παρασκευή 30 Απριλίου 2010

και ώρα 7:00 το απόγευμα

στην ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ

που θα γίνει στον ΑΓΙΟ ΜΟΔΕΣΤΟ Λιβαδίου.

Πρόκειται για μια παραδοσιακή γιορτή των κτηνοτρόφων που γίνονταν από παλιά την ημέρα του Αγίου Μόδεστου στο ομώνυμο εκκλησάκι.

Ψητά, μπατζαβούσια, γλυκά και άλλα εδέσματα προσφέρονται από τους κτηνοτρόφους της περιοχής σε όλους τους επισκέπτες.

Φέτος με συνδιοργανωτές το Δήμο Λιβαδίου, τον Εξωραϊστικό Σύλλογο Λιβαδίου, τον Κτηνοτροφικό Σύλλογο Λιβαδίου και την Επιτροπή του Αγίου Μόδεστου, το φετινό πρόγραμμα έχει ως εξής:

7:00 - 8:00: Εσπερινός

8:00 - 9:00: Μουσικό διάλειμμα -χορευτικά συγκροτήματα ΕΣΛ

9:00 - 9:30: Αγώνες κουρέματος προβάτων από κτηνοτρόφους

9:30 και μετά: Παραδοσιακό γλέντι με το συγκρότημα παραδοσιακής μουσικής "Λιβαδιώτικα Κλαρίνα"