Νέα του Δήμου 2009 - 2010

ΔΗΜΟΣ ΛΙΒΑΔΙΟΥ

Ταχ. Δ/νση 40002 Λιβάδι

ΑΡΙΘΜ. ΑΠΟΦ: 21/2010

Το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Λιβαδίου κατά τη συνεδρίαση του, στις 21 Απριλίου 2010, αποφάσισε ομόφωνα και εξέδωσε το παρακάτω ψήφισμα:

Ψ Η Φ Ι Σ Μ Α

Το Δημοτικό Συμβούλιο Λιβαδίου πληροφορήθηκε με έκπληξη για μια ακόμη χρονιά την απόφαση της Νομαρχιακή Επιτροπής της Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Λάρισας να μην λειτουργήσει ως εξεταστικό κέντρο το Λύκειο Λιβαδίου στις πανελλαδικές εξετάσεις για το σχολικό έτος 2009-2010.

Και αυτό κατά παράβαση της Εγκυκλίου  με αριθμό Φ.252/39981/Β6Εξ. Επείγων/12-04-2010 του Υπουργείου Παιδείας δια βίου μάθησης και Θρησκευμάτων  που υπογράφεται από τον Υφυπουργό κ, Ι. Πανάρετο και που στο τέλος της παραγράφου Β-3 ρητά αναφέρει «Είναι αυτονόητο ότι σε ορεινές, απομονωμένες και νησιωτικές περιοχές, δεν θα πρέπει να υπάρξουν μετακινήσεις μαθητών».

Επιπλέον οι μαθητές δεν είναι κάτω από 10 όπως σαφώς πάλι αναφέρει η ίδια εγκύκλιος αλλά ακριβώς 10 στον αριθμό.

Λαμβάνοντας υπόψη:

Α. Το Π.Δ.. 60/2006

Β. Το χαρακτηρισμό από το ΥΠΕΠΘ του Λυκείου Λιβαδίου ως δυσπρόσιτο σχολείο και

Γ. Την έλλειψη συγκοινωνίας και το γεγονός ότι το πλησιέστερο εξεταστικό κέντρο απέχει 25 χιλιόμετρα

Το Δημοτικό Συμβούλιο θεωρεί άδικη αυτήν την απόφαση γιατί επιβαρύνει ψυχολογικά τους υποψήφιους μαθητές.

Τους αναγκάζει να υποστούν μια επιπλέον ψυχική και σωματική ταλαιπωρία, να χάσουν πολύτιμο χρόνο και να διαγωνιστούν με άνισους όρους σε σχέση με τους υπόλοιπους υποψηφίους.

Το παρακάτω ψήφισμα να αποσταλεί στην Υπουργό Παιδείας δια βίου μάθησης και Θρησκευμάτων, στην Γενική Γραμματέα της Περιφέρειας Θεσσαλίας, στον Νομάρχη Λάρισας, την έπαρχο Ελασσόνας, τον Περιφερειακό Διευθυντή εκπαίδευσης  Ν. Λάρισας. τον Προϊστάμενο  δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Ν. Λάρισας, στο γραφείο  δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Ελασσόνας καθώς και  στον Τοπικό τύπο.

Ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου

Καψάλης Ευάγγελος