Νέα του Δήμου 2009 - 2010

ΔΗΜΟΣ ΛΙΒΑΔΙΟΥ

Ταχ. Δ/νση 40002 Λιβάδι

Τηλ.24933 50400 FAX 24930 41121

Το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Λιβαδίου συνήλθε σήμερα Δευτέρα 05/04/2010 σε έκτακτη συνεδρίαση του, η οποία πραγματοποιήθηκε σε συγκινησιακά φορτισμένη ατμόσφαιρα και το σώμα ομόφωνα ενέκρινε

Ψ Η Φ Ι Σ Μ Α

για την απώλειά του πρώην Βουλευτή του ΚΚΕ και νυν Προέδρου του Εργατοϋπαλληλικού Κέντρου Ν. Λάρισας, συντοπίτη Τσιόγκα Δημήτριο.

Αφού έλαβε υπόψη του:

1.- Την προφορική εισήγηση του Δημάρχου Λιβαδίου κ. Γαλάνη Γεώργιου, ο οποίος εξήρε την προσωπικότητα και την προσφορά του εκλιπόντος, τόσο στο Ελληνικό Κοινοβούλιο με τις αγωνιστικές παρεμβάσεις του για την εργατική τάξη, αλλά και μέσα από το συνδικαλιστικό κίνημα αφού για πολλά χρόνια ήταν η κινητήρια δύναμη του Εργατοϋπαλληλικού κέντρου Ν. Λάρισας και πρόσφατα πρόεδρος.

Παράλληλα τόνισε τις αέναες προσπάθειες που έκανε πάντα με το ιδιαίτερο πάθος που τον διέκρινε για την επίλυση των τοπικών προβλημάτων του Δήμου μας.

Υπό το αυτό πνεύμα μίλησε και ο εκπρόσωπος της μειοψηφίας Δημοτικός Σύμβουλος κ. Ιωάννης Γκούμας,  καθώς  και Δημοτικοί Σύμβουλοι και  μέλη του  Τοπικού Συμβουλίου του Τοπικού Διαμερίσματος Δολίχης.

2.- Την πρόταση του Δημάρχου και των παρισταμένων Δημοτικών Συμβούλων, όπως το Σώμα εγκρίνει την έκδοση του ψηφίσματος.

3. -Τη σύμφωνη γνώμη των Δημοτικών Συμβούλων και του Τοπικού Συμβουλίου Δολίχης.

ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΟΜΟΦΩΝΑ

α) Να εκφράσει την θλίψη του στην οικογένεια και τους συγγενείς του εκλιπόντος πρώην Βουλευτή του ΚΚΕ και νυν Προέδρου του Εργατοϋπαλληλικού Κέντρου Ν. Λάρισας, συντοπίτη  Τσιόγκα Δημήτριο.

β) Να κατατεθεί στεφάνι στη σωρό του εκλιπόντος εκ μέρους του Δημάρχου, του Δημοτικού Συμβουλίου, καθώς και του Τοπικού Συμβουλίου Δολίχης.

γ) Να παραστεί το Δημοτικό Συμβούλιο και το Τοπικό Συμβούλιο Δολίχης στην  Πολιτική κηδεία.

δ) Το παρόν ψήφισμα να επιδοθεί στους οικείους του εκλιπόντος και να δημοσιευθεί στον τοπικό τύπο.

Αποφασίστηκε σήμερα στο Δημοτικό Κατάστημα του Δήμου Λιβαδίου, διαβάστηκε και υπογράφτηκε:

Ο Πρόεδρος Δ.Σ.             Ο Δήμαρχος         Τα μέλη Δ.Σ.

Ο Πρόεδρος Τ.Σ. Δολίχης

Ακριβές Απόσπασμα