Νέα του Δήμου 2009 - 2010

Παρ' όλο τον κακό καιρό, οι εκδηλώσεις της Αποκριάς και της Καθαρά Δευτέρας διεξήχθησαν κανονικά.

Οι εκδηλώσεις ήταν αποτέλεσμα συνδιοργάνωσης του Δήμου Λιβαδίου, του Εξωραϊστικού Συλλόγου Λιβαδίου, του Πολιτιστικού Δολίχης, καθώς και του Συλλόγου Γυναικών Δολίχης.

Το βράδυ του Σαββάτου 13.2.10 στη Δολίχη, άναψε ο καθιερωμένος φανός (Νταμπρές) στην πλατεία της Δολίχης, ενώ προσφέρονταν κρέας χοιρινό, πίτες, γλυκά, αναψυκτικά και κρασί.

Την Κυριακή 14.2.10 στο Λιβάδι, κάηκαν τρεις Φανοί: στην Αγία Παρασκευή, στο Κιόσκι και στον Πολέζο. Τους Φανούς συνόδευε το πατροπαράδοτο Αμ Χάσκα, τσίπουρο, κρασί και τα Λιβαδιώτικα Κλαρίνα.

Η Καθαρά Δευτέρα, στην πλατεία απέναντι από το Δημαρχείο, περιλάμβανε φασολάδα, χαλβά, κρασί, τσίπουρο κ.ά., μουσική, χορό με τα Λιβαδιώτικα Κλαρίνα, Γαϊτανάκια και παρέλαση Καρναβαλιστών του Εξωραϊστικού Συλλόγου με συμμετοχή πολλών παιδιών.

Στη Δολίχη, η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στην κεντρική πλατεία, με φασολάδα, χαλβά, κρασί, τουρσί, ελιές κλπ.