Την Κυριακή 15/11/09 με πρωτοβουλία της Νομαρχίας Λάρισας, της Δ/νσης Δασών Λάρισας, του Δασαρχείου Ελασσόνας και του Δήμου Λιβαδίου πραγματοποιήθηκε δεντροφύτευση στο χώρο του φράγματος «Μαρούλι».

Ο καιρός βοήθησε, ώστε πάνω από 200 άτομα εθελοντικών ομάδων δεντροφύτευσαν 1200 δέντρα και φυτά στην περιοχή «Μαρούλι» και στον περιφραγμένο χώρο του φράγματος Λιβαδίου το οποίο μελλοντικά μπορεί να καταστεί επισκέψιμο και να αξιοποιηθεί ως τόπος αναψυχής. Από το Δήμο προσφέρθηκαν στους συμμετέχοντες σάντουιτς και νερό.

Ο Δήμαρχος Λιβαδίου ευχαριστεί τη Νομαρχία Λάρισας, τη Δ/νση Δασών Λάρισας, το Δασαρχείο Ελασσόνας και όλους τους εθελοντές που συμμετείχαν αφιερώνοντας τις ελεύθερες ώρες της Κυριακής σε μια τόσο σπουδαία δράση για το περιβάλλον μας.

Με πρωτοβουλία του Δήμου στον ίδιο χώρο θα συνεχιστούν ανάλογες δράσεις δεντροφύτευσης και περιποίησης σε συνεργασία με τοπικούς φορείς (δασικοί συνεταιρισμοί, σχολεία κ.α.) και εθελοντές του Δήμου Λιβαδίου.