Με ιδιαίτερη λαμπρότητα γιορτάσθηκε και φέτος η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Από 26 Οκτωβρίου, οι κάτοικοι σημαιοστόλισαν τα σπίτια και τα καταστήματα, ενώ κατά τις βραδινές ώρες της 27ης και 28ης Οκτωβρίου φωταγωγήθηκαν τα δημοτικά καταστήματα, προκειμένου η Εθνική Επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940, να  γιορτασθεί με ιδιαίτερη λαμπρότητα.

Την Τετάρτη 28.10.09, οι επίσημοι καλεσμένοι συγκεντρώθηκαν στο Δημαρχείο, όπου συνοδεία Δημάρχου και δημοτικών συμβούλων μετέβηκαν στον. Ι.Ν. Κοιμήσεως της Θεοτόκου για τη Δοξολογία. Σχετική ομιλία έγινε από τον καθηγητή του Γυμνασίου κ. Τζαφέρη Γεώργιο.

Κατά τις 11:30 π.μ. ακολούθησε η επιμνημόσυνη δέηση στο Ηρώο των Πεσόντων, το Προσκλητήριο Νεκρών και η κατάθεση στεφάνων από τις Αρχές και τους μαθητές:

• Για τη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Λάρισας ο  Νομαρχιακός Σύμβουλος κ. Μπίζιος Νικόλαος.

• Ο Δήμαρχος Λιβαδίου

• Ο Διοικητής Αστυνομικού Τμήματος Λιβαδίου

• Εθνική Αντίσταση από μέρους του Δημάρχου

• Λύκειο Λιβαδίου

• Γυμνάσιο Λιβαδίου

• Δημοτικό Σχολείο

• Νηπιαγωγείο

• Αγροτικός Συνεταιρισμός

• Κτηνοτροφικός Σύλλογος

• Εξωραϊστικός Σύλλογος

Τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή και με το πέρας του Εθνικού Ύμνου από τους μαθητές ακολούθησε η παρέλαση της μαθητιώσας νεολαίας μπροστά από τους Επισήμους.

Τέλος, εντυπωσίασε η μεγάλη συμμετοχή των παιδιών, του Εξωραϊστικού Συλλόγου, στις χορευτικές παραστάσεις που ακολούθησαν μετά την παρέλαση καθώς και η προσπάθεια της νέας χοροδιδασκάλου.

Ο Δήμαρχος ευχαριστεί τον Εξωραϊστικό Σύλλογο και  εύχεται να συνεχισθεί η προσπάθεια από τη νέα χοροδιδάσκαλο.

Οι εκδηλώσεις έληξαν με δεξίωση δημοτών στο Δημαρχείο.