Μουλαροδρομίες 23-8-2009

Συνδιοργάνωση: Νομ/κη Αυτοδιοίκηση Λάρισας, Επαρχείο Ελασσόνας, Δήμος Λιβαδίου, Δασικοί Συνεταιρισμοί Λιβαδίου

Δεκάδες αναβάτες ξεκίνησαν από το Κιόσκι στις 8:30 το πρωί της Κυριακής 23 Αυγούστου πάνω σε μουλάρια και άλογα για την περιοχή Χαϊδάρι Λιβαδίου (υψ. 1600 μ).

Η κυκλοφορία με αυτοκίνητα επιτράπηκε μετά τις 10:30 π.μ.

Στο πολύ μεγάλο πλήθος των παρευρισκόμενων στο Χαϊδάρι προσφέρονταν παραδοσιακός τραχανάς, βραστή πατάτα, βραστό γάλα και τοπικά παραδοσιακά εδέσματα συνοδεία με τα "Λιβαδιώτικα Κλαρίνα".

Έγινε επίδειξη δασικών εργασιών (κοπή και μεταφορά δέντρων) από τα μέλη των δασικών  συνεταιρισμών.

Ακολούθησε η βράβευση δύο συνταξιούχων δασεργατών, Μάντζιου Ιωάννη και Γκατζούνη Ελευθέριου.

Εκτός του Δημάρχου Λιβαδίου κ. Γαλάνη Γεώργιου και των Δημοτικών Συμβούλων, παρευρέθηκε επίσης η Έπαρχος Ελασσόνας κ. Μαρία Μαμάρα, οι Νομαρχιακοί Σύμβουλοι κ. Δραμαλιώτης Αντώνιος και πρόεδρος ΝΕΛΕ και ο κ. Σιδηρόπουλος Χρήστος που είναι και Πρόεδρος του Πολιτιστικού Οργανισμού Λάρισας.

Επίσης παρευρέθηκε και η προϊσταμένη της Διεύθυνσης Πολιτισμού Νομαρχίας Λάρισας κ. Ανέτα Ιεσουά.

Η επιβλητική επιστροφή, στη συνέχεια, των καβαλάρηδων

ήταν επιβλητική διασχίζοντας την πλατεία εντυπωσιάζοντας τον κόσμο με τις επιδείξεις τους.

Για πρώτη φορά φέτος 4 καβαλάρηδες ντυθήκανε με παραδοσιακές στολές. Συμμετείχαν και οι Ιππικοί Όμιλοι Τσαριτσάνης και Κατερίνης.

Ο Δήμαρχος Λιβαδίου ευχαριστεί τη διοίκηση του Κέντρου Υγείας Ελασσόνας, για τη διάθεση ασθενοφόρου και το γιατρό Γιώργο Μητώνα που παρευρέθηκε στην εκδήλωση.

Επίσης όλους όσους εργάστηκαν για την τόσο επιτυχημένη εκδήλωση στο Χαϊδάρι καθώς και τους συμμετέχοντες.

Οι Μουλαροδρομίες είναι μία εκδήλωση που έχει καθιερωθεί και συνεχώς θα βελτιώνεται.

******

Θέατρο Μέθεξις 21-8-09

Η θεατρική παράσταση "Γαμπροί απ' το παράθυρο"

του Θεάτρου "Μέθεξις" πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 21/8 το βράδυ στο παλιό γήπεδο.

Οι κερκίδες του γηπέδου κατακλύστηκαν από τη μεγάλη συμμετοχή του κόσμου ο οποίος διασκέδασε με το εξαιρετικό έργο του Θεάτρου βοηθώντας και ο καιρός.

Την Παρασκευή 23/8 πραγματοποιήθηκε και η λαϊκή -δημοτική βραδιά που είχε προγραμματισθεί στη Δολίχη.

Ο πολύ καλός καιρός και το κέφι του κόσμου συντέλεσαν η όμορφη εκδήλωση να διαρκέσει έως αργά το βράδυ με τους ήχους της δημοτικής και λαϊκής μουσικής και το χορό των παρευρισκόμενων.