... όπως στον Πινόκιο

Μια ιστορία βασισμένη στα

«Τραγούδια για παιδάκια και παιδιά»

του Μίκη θεοδωράκη

ΠΑΙΔΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ

ΕΞΩΡΑΪΣΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΛΙΒΑΔΙΟΥ

Τετάρτη 12 και

Πέμπτη 13 Αυγούστου

8:00 μ.μ.

Ζάννειο Μ.Κ.

Μέσα από το παραμύθι μας συναντάμε το μεγάλο μας μουσικοσυνθέτη Μίκη Θεοδωράκη.

Ένα ταξίδι στον κόσμο της μουσικής και του θεάτρου ...

Αυτό το παραμύθι μαθαίνει στα παιδιά να σκέφτονται, να επιλέγουν και να μην «καταπίνουν» ότι τους δίνουν.

Σ΄ ένα τραγούδι του έργου μας ένα παιδί ρωτάει το φεγγάρι: «Που είναι πιο καλά;» και κείνο απαντά «όπου είναι υγεία και χαρά και κανένας δεν πονά και κανένας δεν κρυώνει ούτε πεινά, εκεί είναι πιο καλά».

Στο γνωστό παραμύθι η μύτη του Πινόκιο μεγαλώνει με τα ψέματα, στο δικό μας παραμύθι τα πράγματα είναι διαφορετικά. Στην πραγματικότητα κανενός η μύτη δεν μεγαλώνει όταν λέει ψέματα, γι΄ αυτό και μας λένε τόσα πολλά ψέματα κάθε μέρα, ένα σωρό ψεύτες χωρίς να μπορούμε να τους ξεχωρίσουμε.

Σ΄ αυτό το παραμύθι ψάχνουμε για την αλήθεια. Ελάτε να προσπαθήσουμε να την ανακαλύψουμε για να μπορούμε να αναγνωρίζουμε εύκολα το ψέμα.

Πάμε λοιπόν «... όπως στον Πινόκιο» παρέα με τον Μιχαλάκη και ας τον ακολουθήσουμε.

Ο δρόμος του είναι μουσική και η μουσική αλήθεια, πάμε λοιπόν μαζί του να την βρούμε !