Πρόγραμμα Εκδηλώσεων «Αύγουστος 2009»

Συνδιοργάνωση: Δήμος Λιβαδίου, Εξωραϊστικός Σύλλογος Λιβαδίου, Πολιτιστικός Σύλλογος Δολίχης, Σύλλογοι Λιβαδιωτών Θεσ/νίκης -Κατερίνης, Σύλλογος Δασεργατών και Τοπικό Συμβούλιο Νέων.

Τετάρτη 5 / 8

Πανηγύρι στη Δολίχη

Μέγας Εσπερινός στον Ι.Ν. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος με αρτοκλασία και περιφορά της εικόνας της Θείας Μεταμορφώσεως του Σωτήρος γύρω από την πλατεία. Ακολουθεί γλέντι στην κεντρική πλατεία με δημοτική και λαϊκή μουσική (κλαρίνο: Δεδούσης Κώστας, τραγούδι: Γκουζιώτης Γιάννης).

Πέμπτη 6 / 8

Πανηγύρι στη Δολίχη

Πανηγυρική Θεία Λειτουργία στον Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου. Ακολουθεί γλέντι στην κεντρική πλατεία με δημοτική και λαϊκή μουσική και  εμφάνιση χορευτικών συγκροτημάτων.

Σάββατο 8 / 8

Λιβάδι

Χάλκινα Σιάτιστας: Ορχήστρα " Παύλος Μελάς" (Κλαρίνο: Χάρης Σαλαγκιώτης, τραγούδι: Στέλιος Παπαδήμος)

Λόγω κακοκαιρίας μεταφέρθηκε για την Πέμπτη 13/8

Τετάρτη 12 / 8

Πέμπτη 13 / 8

Λιβάδι Ζ.Μ.Κ.

"...όπως στον Πινόκιο" (Κάκιας Ιγερινού και Μίκη Θεοδωράκη): Παιδική Θεατρική Παράσταση του Εξωραϊστικού Συλλόγου.

Πέμπτη 13 / 8

Παρασκευή 14 / 8

Λιβάδι

Μέγας Εσπερινός στον Ι.Ν. Κοιμ. της Θεοτόκου, περιφορά Επιταφίου.

Πλατεία Δημαρχείου Λιβαδιώτικα Κλαρίνα.

Σάββατο 15 / 8

Λιβάδι

7:00 π.μ. Αρχιερατική Θεία Λειτουργία στον Ι.Ν. Κοιμήσεως της Θεοτόκου και Αρτοκλασία. Ακολουθεί γλέντι ολοήμερο - ολονύκτιο με τα «Λιβαδιώτικα Κλαρίνα» στην κεντρική πλατεία.

Κυριακή 16 / 8

Γήπεδο Κιόσκι

5:30 μ.μ.

α.  Χορός Γερόντων

β. Χορευτικά Συγκροτήματα από τους Συλλόγους Λιβαδιωτών Θεσ/νίκης, Κατερίνης, Εξωραίσιτκού Σ.Λ. και Πολιτιστικού Δολίχης.

Δευτέρα 17 / 8

Δολίχη

Θέατρο Μέθεξις «Γαμπροί απ' το παράθυρο» του Αλέκου Σακελλάριου

Παρασκευή 21 / 8

Λιβάδι: Θέατρο Μέθεξις «Γαμπροί απ' το παράθυρο» του Αλέκου Σακελλάριου

Δολίχη: Δημοτική - Λαίκή μουσική Βραδιά

Κυριακή 23 / 8

Αφετηρία γήπεδο Κιόσκι

8:30 π.μ. «Μουλαροδρομίες - Ανάβαση στο Χαιντάρι»

(Συνδιοργάνωση: Επαρχείο Ελασσόνας - Δήμος Λιβαδίου - Δασικοίθ Συνεταιρισμοί Λιβαδίου) -Λιβαδιώτικα κλαρίνα, Χορευτικά Συγκροτήματα Συλλόγων, Τοπικά παραδοσιακά Εδέσματα.

Δευτέρα 24 / 8

Θέατρο Σκιών

Τρίτη 25 / 8

Δολίχη

Θέατρο Σκιών

Παρασκευή 28 / 8

Λιβάδι

Θεατρική Παράσταση «Διαβόλου Κάλτσα»: Θεατρικό Μονοπάτι. (Συνδιοργάνωση Νομαρχία Λάρισας - Επαρχείο Ελασσόνας - Δήμος Λιβαδίου).

Σάββατο 5 / 9

Αρχαιολογικός Χώρος «Καστρί»