Σε συνέχεια της πετυχημένης υδρευτικής γεώτρησης για την κάλυψη των αναγκών του Τοπικού Διαμερίσματος Δολίχης στη θέση "Καλόγηρος", που ήδη βρίσκεται στο στάδιο δημοπράτησης η αξιοποίηση και μεταφορά του νερού στο εν λόγω Διαμέρισμα, η Δημοτική Αρχή με μια νέα πετυχημένη υδρευτική γεώτρηση στη θέση "Μεγάλα Λιβάδια" εξασφαλίζει και το Τοπικό Διαμέρισμα Λιβαδίου για τα επόμενα χρόνια με πόσιμο νερό, αρίστης ποιότητας, όπως έδειξαν και οι μικροβιολογικές και χημικές αναλύσεις που πραγματοποιήθηκαν από τη ΔΕΥΑΛ Λάρισας. Η επόμενη κίνηση είναι η όσο το δυνατόν ταχύτερη αξιοποίηση της εν λόγω γεώτρησης και η σύνδεσή της με το δίκτυο ύδρευσης, προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ως εφεδρική της ήδη υπάρχουσας υδρευτικής γεώτρησης στη θέση "Σμίξη".